Idősügyi életút-tanácsadás
Egy óra, ami csak Önről szól!
„Amikor idősebb éveinkben a nap ragyogása veszít az erejéből, hirtelen ráébredünk a csillagos égbolt csodájára, amit addig elhomályosított, eltakart a nap. Az ifjúság elmúlásával képessé válunk arra, hogy jobban megbecsüljük a csillagos égboltot és az élet minden csodáját. Olyan csodákat, amiket korábban észre sem vettünk.”
(Irvin D. Yalom)
Magánszemélyeknek
Tapasztalatom szerint sokan megrettennek a nyugdíjas évektől, a hirtelen rájuk tört szabadságtól.
- Vannak, akik az összes előre tervezett programjaikat már kipipálták, és a lakás is csillog-villog, az összes ablakot megpucolták és nincs már több függöny se, amit kimoshatnának.
- Vannak, akik megunták a hirtelen rájuk szakadt szabadságot.
- Vannak, akiket ez az új élethelyzet arra indított, hogy magukba forduljanak, kevesebbet járjanak társaságba, holott eddig a társaság lelkei voltak.
- Vannak, akik azt tapasztalják, hogy ingerültekké, türelmetlenekké váltak.
- Vannak, akik a régóta várt nyugdíjas kort 2 hónap után börtönnek élik meg.
- Vannak régen lelkes és motivált emberek, akik ma már elfáradtak, motiválatlanok lettek.
És szerencsére vannak, akik segítséget keresnek, hogy megfejtsék az elégedetlenségük okát. Idősügyi életút-tanácsadóként nekik is szeretnék segíteni, hogy az előttük álló, nagyon fontos életszakaszt tartalmasan, boldogan éljék meg.
Tapasztalatból tudom, hogy lehetséges átfordítani az elégedetlenséget, a veszteséget reménnyé, energiává és tervekké.
„Jó időskor megélésének kulcsa, felkészülés az időskorra.”
(Buda Béla)
Idősügyi életút- tanácsadóként segítek felkészülni, hogy milyen problémákkal kell szembenéznünk és megküzdenünk időskorban. Mit tehetünk, hogy saját és szerettünk életét jobbá tegyük.
Egyéni konzultációk alkalmával megtaláljuk az Önnek és hozzátartozóiknak a legmegfelelőbb utat.
Intézményeknek
Hazánkat – hasonlóan Európa többi országához – is az elöregedő társadalom jellemzi. A 65 év felettiek aránya folyamatosan növekszik, mely jelenleg a teljes népesség mintegy 20%-át jelenti. Ha ez a növekedés a jelenlegi ütemben folytatódik, akkor 2070-re az idősek aránya közel 30%-a lesz a teljes lakosságnak.
S mivel az átlagéletkor folyamatosan növekszik, ezáltal egyre tovább élünk, ami egyrészt örömteli folyamat, másrészt azonban ezzel párhuzamosan sajnálatos módon egyenes arányban növekszik a betegségekben eltöltött éveink száma. Ez is egy olyan probléma, amire fel lehet és fel is kell rá készülnünk. Idősügyi életút-tanácsadókét a prevenciót hihetetlenül fontosnak tartom.
A gyorsuló elöregedés mellett az időskorúak belső korszerkezete is jelentős változáson megy keresztül. Növekszik a 80 évnél idősebbek, azaz az idős idősek száma és aránya, a javuló egészségügyi és életkörülmények hatására. Ez mindenképpen olyan tény, amire érdemes odafigyelni, és foglalkozni kell vele. Ezáltal olyan kérdések merülhetnek fel, mint pl.:
- idősbarát megközelítés a településfejlesztés során,
- az idősek társadalmi részvételének lehetőségei és az önkéntesség szerepe az időspolitikában,
- generációk közötti együttműködés
Szívügyemnek érzem, hogy létrehozzak egy támogatói csoportot a demenciával élők és hozzátartozóik számára. Ezért azon dolgozom, hogy a kerületünkben létrejöjjön egy olyan klub jellegű közösség, ahol az érintettek és hozzátartozóik rendszeres időközönként találkozhatnak, ahol felvilágosítást kaphatnak szakemberek által nyújtott előadásokon keresztül, és mindezek mellett teret kapna a kötetlen beszélgetés is, amire nincs mód a rendelőintézetekben.
Tanulmányaimnak és megvalósult projektjeimnek köszönhetően ezekben a kérdésekben is tudok segíteni a hozzám fordulóknak.
A Zugló Tv interjúja velem, az egyik projektemmel kapcsolatban:
Néhány megvalósult és folyamatban lévő projekt:
- Mesélő múlt – régi emlékek felidézése a település idős klubjaiban a klubtagok között.
- Felkészülés a nyugdíjas évekre. Tapasztalatok átadása a már nyugdíjban lévőktől a nyugdíj előtt állóknak.
- Generációs híd – nyugdíjasok- óvodások közötti kapcsolatok kialakítása.
- Mozgás fontossága időskorban – Nordic walking klub létrehozása.
- Helyi adottságokhoz és lehetőségekhez illeszkedő programok kidolgozása.
- Memória kávézó – egy órás kötetlen https://sziveslelek.hu/wp-content/uploads/2024/02/Katalin860-scaled.jpgbeszélgetés előre megadott támakörben a zuglói Civil Házban, kéthetente szerdánként (ingyenes program).
- ALZHEIMER, aki úgy hal meg, hogy még él – ingyenes filmvetítés és kötetlen beszélgetés volt a film alkotójával és tapasztalt szakértőkkel 2024. február 16-án a zuglói Cserepesház Művelődési Központban.
- Beszélgetés velem a Zuglói Lapok 2024. februári számában.
- Zuglói Sorsok – Scheiling Katalin – (videó) – Ha egy szülő nem ismeri fel saját gyermekét, az megrázó élmény, pedig a demens vagy Alzheimer-kórban szenvedő betegek hozzátartozóinak ezzel a fájó ténnyel is szembesülniük kell. Scheiling Katalin tudja, mit jelent egy Alzheimer-kórral küzdő beteget ellátni, hiszen édesapja leépülését végigkísérte. Mentálhigiénés szakemberként elkötelezett abban, hogy minél több szó essen a betegségről és a lehetőségekről, hogy segítséget kapjanak az érintettek és hozzátartozóik. Scheiling Katalin Jaksity Kata vendége a Zuglói Sorsokban.